Jak NIE robić postanowień noworocznych i zrealizować swoje cele

0
497

A czy Ty już masz swoje noworoczne postanowienia, które nigdy się nie spełnią? Które z taką nadzieją i wiarą zapisujemy pierwszego stycznia po to, by ich nie zrealizować a za rok przepisać na nowo?

Rzucę palenie, będę się zdrowo odżywiać, schudnę (chyba najpopularniejsze), będę więcej czasu spędzać z najbliższymi zamiast przy ekranie smartfona czy telewizora, będę bardziej aktywna fizycznie….

Brzmi znajomo? Te same postanowienia, które co roku przepisujemy w coraz to ładniejszy kalendarz… a które nie mają szans się spełnić, bo… zapału starcza nam średnio do drugiego, czasem nawet trzeciego tygodnia stycznia. Nie widzimy efektów naszych katorżniczych starań i porzucamy postanowienie. Jednak w procesie zmiany nie chodzi o to, żeby efekt był błyskawiczny a o to, by był trwały. Cóż to za sztuka rzucić palenie? Są tacy, który twierdzą, że to banalnie proste- robili to już setki razy…

A gdyby tak zacząć metodą malutkich kroków, ale za to sukcesywnie i nieprzerwanie?

Nasz cel musi być REALNY i możliwy do wykonania. Jego realizacja powinna być dla nas ekscytująca i przynosząca dumę z każdego wykonanego kroku a nie frustrująca i przygnębiająca. Cel powinien być bardzo precyzyjny (jeśli spędzić niezapomniane urodziny- to tegoroczne w tym roku chcę spędzić w Paryżu delektując się widokiem z wieży Eiffla w towarzystwie mojego ukochanego) a stopień jego realizacji możliwy do zmierzenia i określony w czasie (jeśli chcę schudnąć do wakacji- to o ile kilogramów i kiedy planuję te wakacje).

Gdy to wszystko już napiszesz na kartce, na którą będziesz mogła często zerkać, zastanów się jeszcze nad kwestią wewnętrznej motywacji. DLACZEGO chcesz osiągnąć swój cel? Co kieruje TOBĄ, że chcesz zmieniać status quo? Jakie przeszkody na pewno napotkasz na swojej drodze i jak poradzisz sobie z ich pokonaniem? A co, jeśli pojawią się takie, których nie przewidziałaś? Co wydarzy się, jeśli celu nie uda Ci się osiągnąć w wyznaczonym czasie? Jak poczujesz się, gdy już ten cel osiągniesz?

Jaki jest najmniejszy krok, który zbliży Cię do osiągnięcia Twojego celu?

Nie rzucaj się na głęboką wodę tylko zacznij od małych kroków. Jeśli chcesz rzucić palenie- zrezygnuj z pierwszego w danym dniu papierosa; jeśli chcesz przestać słodzić kawę- odsyp z pierwszej łyżeczki małą porcję cukru; jeśli chcesz zwiększyć aktywność fizyczną- zacznij od porzucenia windy na rzecz schodów a przygotowując się do biegu na 5 km- zacznij od krótkich dystansów i wydłużaj go o 20-30 metrów przy każdym treningu; jeśli chcesz więcej czytać- zacznij od kilku stron dziennie a jeśli poszerzyć słownictwo języka obcego- poświęć codziennie 5 minut na naukę kilku nowych słówek.

Nie zrażaj się tym, że nie zauważysz spadku kilkunastu kilogramów wagi w ciągu pierwszego tygodnia ani nie przeczytasz Trylogii Sienkiewicza w jeden weekend. Dziś skup się na jednej malutkiej rzeczy, na jednym malutkim kroku, który będzie dla Ciebie łatwy i przyjemny do zrobienia a jednocześnie przybliży Cię do wymarzonego efektu. I jutro, i pojutrze i każdego kolejnego dnia zrób tak samo aż niepostrzeżenie zrealizujesz swój cel.

Sukcesywnie, metodą małych kroków jesteś w stanie zrobić dużo więcej niż Ci się wydaje. Będzie o wiele łatwiejsze i będzie wymagało dużo mniej wysiłku niż przysłowiowe rzucanie się z motyką na słońce, które zwykle czynimy spisując swoje noworoczne postanowienia.

Życzę Ci wytrwałości, radości i uśmiechu na drodze realizacji swoich precyzyjnych planów i marzeń na 2019.
Anna Krella

Autorka Anna Krella, trener mentalny z Akademii Trenerów Mantalnych Jakuba B. Bączka; project manager i manager z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu i kierowaniu zwycięskimi zespołami (głównie w branży bankowej, edukacyjnej i sprzedażowej). Prywatnie żona wspaniałego mężczyzny i mama 3-letniej Marceliny i 8-letniego Maksymiliana. Książkoholiczka, a od tego roku- początkujący mors. Email:anna@krella.pl Instagram: Anna Krella Trener Mentalny https://www.facebook.com/AnnaKrellaTM/

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here