Kiedy założyć firmę?

0
465

Założenie własnego przedsiębiorstwa to odważna decyzja, która może się okazać jedną z najlepszych w życiu. Aby tak się stało, trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować i wybrać idealny moment zarówno, jeśli chodzi o moment życiowy, jak i właściwy termin w roku. Najlepiej założyć firmę:

 • Po dokładnym przemyśleniu pomysłu na biznes. To nie decyzja, którą można podjąć na zasadzie: „jakoś to będzie”. Znaczy teoretycznie można, ale wtedy przygoda bycia przedsiębiorcą skończy się szybko i źle. Dlatego warto założyć firmę, jedynie w sytuacji, gdy określiłeś, co chcesz robić i jesteś przekonany, że uda znaleźć się popyt na te usługi.

 • Po napisaniu biznesplanu. Wiele osób nie robi przed założeniem firmy biznesplanu, o ile nie zmuszają ich do tego okoliczności – czyli np. nie starają się o dotacje. Szkoda, bo biznesplan, chociażby na własny użytek, zawsze warto jest wykonać. Dzięki stworzeniu rzetelnego biznesplanu, można dowiedzieć się, jakie są słabe i mocne strony biznesu, gdzie są szanse na sukces, a gdzie się czają pułapki, które mogą zniweczyć plany. Jeśli biznesplan ukaże dużo niedociągnięć lub problem z wypracowaniem rentowności przedsiębiorstwa, to znaczy, że trzeba jeszcze dopracować plan funkcjonowania firmy lub zmienić pomysł na biznes.

 • Po dokonaniu analizy kosztów i przychodów. To podstawa, nieważne czy masz zamiar sprzedawać długopisy czy tłumaczyć teksty z japońskiego. Chcesz w końcu zarabiać na własnej firmie, ale wpierw musisz ustalić, czy jest to wykonalne. Analiza kosztów i przychodów jest także częścią biznesplanu.

 • Po zakontraktowaniu pierwszych zleceń. Swoja karierę freelancera zaczęłam od tego, że łapałam pierwsze zlecenia, gdy pracowałam jeszcze na etacie. Dzięki temu ruszyłam z własną działalnością z kopyta. To dobra metoda – spróbować dostać pierwsze zlecenia na swoje usługi, zanim jeszcze podejmie się krok założenia firmy. Początkowo można podpisać umowę o dzieło czy zlecenie z pierwszymi klientami. Gdy już uda ci się nawiązać stałą współpracę, która zapewni ci na początku działalności przynajmniej minimalny dochód pozwalający na pokrycie kosztów firmowych, to możesz już śmiało zakładać firmę.

 • Po zdobyciu finansowania na początek działalności. Ten punkt dotyczy biznesów, które potrzebują kapitału początkowego, bo jest wiele zdalnie wykonywanych profesji, w których koszty początkowe są niemal zerowe. Są jednak biznesy, w których kapitał początkowy jest niezbędny – od mniejszych sum przy rękodziele wykonywanym w domu po spore nakłady finansowe wymagane przy lokalach usługowych. Jeśli potrzebujesz kilku lub kilkunastu tysięcy złotych by zacząć, najpierw zastanów się, skąd je wziąć – złóż wniosek o kredyt czy dotację, i dopiero, gdy już będziesz mieć pieniądze, załóż firmę.

 • Każdego innego dnia miesiąca niż 1. Jeśli założysz firmę 2. lub każdego kolejnego dnia miesiąc, to wydłuży się czas, w której przysługuje ci tzw. ulga na start. To udogodnienie pozwalające na płacenie jedynie składki zdrowotnej przez pierwsze pół roku prowadzenia firmy. Jeśli wniosek do CEIDG złożysz 2. dnia miesiąca lub później, to bieg tych sześciu miesięcy zaczyna się od następnego miesiąca

 • Kilka tygodni przed przewidywanym boomem na usługi, jeśli twój biznes jest sezonowy. Załóżmy, że chcesz tworzyć i sprzedawać ozdoby świąteczne. Taki biznes kręci się gdzieś od początku listopada do Świąt Bożego Narodzenia. Aby dobrze się przygotować do tego gorącego czasu w firmie, zacznij planować już w okolicach września, a sprawy formalne załatw najpóźniej w październiku. Półprodukty do wyrobu rękodzieła będziesz już kupować odpowiednio wcześniej i wtedy musisz mieć już firmę, aby mieć możliwość zaliczenia wydatków w koszty i obniżenia podatku dochodowego.

  Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę.
  Urszula Poszumska

  Autorka: Urszula Poszumska – dziennikarka, copywriterka i tłumaczka języka angielskiego. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu i finanse w Gdańsku. Pracowała kilka lat w agencji Reutera. Jest kociarą, ma trójkolorową kotkę, która wabi się Coma. Uwielbia muzykę rockową i nałogowo jeździ na koncerty. Nie może żyć bez książek i makaronu pod każdą postacią. Od ponad 8 lat mieszka w Gdyni i uważa, że znalazła tu swoje miejsce na ziemi. Obecnie prowadzi autorską firmę Słówskładanie (http://slowskladanie.pl/ i www.facebook.com/slowskladanie/)

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here