Kobieta i pieniądze – klub edukacji finansowej dla kobiet

0
321

Finanse osobiste, edukacja finansowa, budżetowanie. Na te hasła większość z nas krzywi się, mówi, że to nie jest temat dla nich. Prawda jest jednak taka, że albo my kierujemy swoimi pieniędzmi, wskazujemy im dokąd mają iść, albo to pieniądze rządzą nami i co miesiąc zastanawiamy się jak dotrwać do wypłaty. Jak powiedział John C. Maxwell „Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły”.

W internecie można znaleźć wiele stron, blogów i porad jak sobie radzić finansowo. Jednakże rozmowa o konkretnie naszym portfelu i problemach finansowych w postaci spotkań face to face jest nieoceniona.  Dlatego powstało nowatorskie rozwiązanie – kluby Kobieta i Pieniądze. Pomysłodawczynią jest Dominika Nawrocka, ekspertka od finansów i propagatorka edukacji finansowej w Polsce. Autorka książek „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet” oraz „Ekspertka”.
– Projekt trwa od 2017 roku i odniósł ogromny sukces w całej Polsce. Już w 50 miastach działamy w oparciu o materiały stworzone przez Dominikę Nawrocką, Każda z nas szkoli się pod czujnym okiem Dominiki i starszych stażem ambasadorek zanim rozpocznie prowadzenie klubu w swoim mieście – mówi ambasadorka regionalna klubu na województwo pomorskie  Justyna Urbanek.

Spotkania klubów odbywają się dwa razy w miesiącu. W ich trakcie można, nie tylko zawrzeć nowe ciekawe znajomości, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jak skutecznie zarządzić domowym budżetem, zarobić więcej pieniędzy czy wyjść na prostą z długów. Cały program trwa 12 miesięcy. Rozpoczyna się od określenia w jakiej sytuacji finansowej znajdują się uczestniczki spotkań.
– Takie spotkanie często otwiera oczy, bo okazuje się, jak niewiele wiemy o naszych comiesięcznych wydatkach. Potem wspierając się tak, jak tylko my kobiety potrafimy, zaczynamy naukę budżetowania i dzielenia pieniędzy na określone cele. Niezależnie od tego ile każda z nas zarabia proponujemy podział dochodów wg metody T. Harva Ekera. Ta metoda dzieli nasze pieniądze na 6 kategorii: budżet życie, duże wydatki, edukacja, przyjemności, inwestycje oraz charytatywność. Są jednak przypadki, gdzie trzeba ten model zmodyfikować z racji problemów z długami. I tutaj też pomagamy, jedno ze spotkań w całości poświęcamy wychodzeniu z długów – mówi dalej Justyna Urbanek
Podczas spotkań poruszamy kwestie finansów w związkach, domowego budżetu i jego planowania z partnerami. I przede wszystkim uczymy rozmawiania o pieniądzach otwarcie i konkretnie, prawie jak o kolejnym członku rodziny! Dzięki temu unikniemy nieporozumień i ograniczymy konflikty, które nierzadko powstają właśnie na tle finansów. Zachęcamy też do włączania dzieci w rozmowy o pieniądzach, ponieważ jest to wiedza, z którą naszemu potomstwu łatwiej będzie iść przez dorosłe życie. Cykl kończy się spotkaniami o dokumentach, takich jak intercyza i testament oraz podstawach inwestowania.
Dużym ułatwieniem jest poruszanie jednego konkretnego tematu na każdym ze spotkań, dlatego łatwo jest wejść w cykl na każdym jego etapie.

W Gdyni klub Kobieta i Pieniądze działa od wiosny 2018 roku. Spotykamy się w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27 w każdy drugi piątek miesiąca o godzinie 18. Gdyńskie klubowiczki chwalą sobie wymianę doświadczeń, ciekawie spędzony czas oraz swój rozwój finansowy.

Najbliższe spotkanie klubu Kobieta i Pieniądze poświęcone aktywom i pasywom odbędzie się 13 grudnia. Bilety w cenie 29zł, pokrywające materiały edukacyjne i mały poczęstunek, można nabyć na stronie: http://bit.ly/klubKiPGdynia
Zapraszamy na spotkania gdyńskiego klubu wszystkie kobiety. Dzielmy się swoimi doświadczeniami, rozwijajmy i bądźmy silne finansowo.

Zajrzyj również na:
stronę https://kobietaipieniadze.pl/2017/06/ruszaja-kluby-kobiety-i-pieniadze-w-calej-polsce/

 facebook https://www.facebook.com/klubKobietaiPieniadzeGdynia/ oraz   https://www.facebook.com/kobietaipieniadze/

 

Przygotowała: Alicja Morena

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here