Malinowe szycie – coś więcej niż poduszki

0
347

W ramach akcji „Serca dla Serca”, w pracowni Koty na Płoty w Gdańsku zebrało się ponad trzydziestu wolontariuszy, aby uszyć niezwykłe poduszki. Wyjątkowość poduszek w kształcie serca tkwi w tym, że są prezentem od wolontariuszy dla kobiet po mastektomii.
Poduszki w kształcie serc, umieszczone pod pachą, pomagają zniwelować opuchlizny pooperacyjne, zmniejszyć ból po nacięciu chirurgicznym oraz chronić wrażliwe miejsce przed uderzeniem. Najważniejsze jednak jest wsparcie, jakie wolontariusze chcą przekazać osobom po operacji, a pomagać chce każdy. Angażują się szkoły, grupy lokalne oraz osoby, które same zmagały się z rakiem piersi. W samym województwie pomorskim, w szyciu serduszek, wzięło udział aż 60 szkół.
Koordynatorem projektu w województwie pomorskim jest fundacja 3 Maliny. Od roku szyją poduszki dla oddziałów onkologicznych w Trójmieście, Słupsku i Kościerzynie. Poduszki to nie wszystko, ponieważ pomorska fundacja poszła o krok dalej. Wraz z poduszkami szyte są pokrowce na butelki Redona.
Pacjenci po operacji potrafią dostać trzy, cztery dreny, w których muszą chodzić w garści przez miesiąc lub dwa. W takiej torebce możesz schować całą zawartość butelki, co zapewnia większą intymność. Torebki są ładne, więc można trzymać je na wierzchu i mieć pewność, że nie będzie widać płynów ustrojowych. – mówi Karolina Dwórznik – organizatorka malinowego szycia i właścicielka zakładu krawieckiego Koty na Płoty.

Fundacja 3 Maliny, poza szyciem poduszek i pokrowców na butelki Redona, edukuje również z zakresu badania piersi. Fundacja zachęca do badań profilaktycznych. Mała zmiana wykryta podczas ręcznego badania piersi może świadczyć o tym, że jest to rak nieinwazyjny, czyli taki, który nie powoduje przerzutów. Wcześnie wykryty guzek, może być skutecznie leczony.
Będąc w szkołach, pokazywałyśmy na fantomach, w jaki sposób kobiety powinny same wykonywać badanie piersi, chociaż należy zwrócić uwagę, że jeden procent mężczyzn również choruje na raka piersi. W Polsce rocznie raka piersi diagnozuje się u ponad 20 000 osób, z czego 9 tysięcy pacjentów przechodzi mastektomię. – mówi Katarzyna Brożek – organizatorka malinowego szycia.
Zapotrzebowanie na poduszki w kształcie serc i pokrowców jest spore, i niestety wciąż rośnie. Sama fundacja 3 Maliny z pomocą wolontariuszy podczas malinowego szycia, które odbyło się 16.11.2019 r., wypełniło trzy wielkie worki poduszkami oraz uszyło piętnaście torebek na butelki. W skali roku, fundacja przekazała oddziałom onkologicznym 3000 poduszek i 500 torebek na butelki Redona.
Malinowe szycie jest działaniem charytatywnym. Pacjenci ośrodków onkologicznych otrzymują poduszki i pokrowce na butelki w prezencie, wolontariusze również nie ponoszą żadnych kosztów za warsztaty. Większy rozwój pomorskiej fundacji będzie możliwy dzięki grantowi z Funduszu Inicjowania Rozwoju, o który starają się Katarzyna Brożek i Karolina Dwórznik z fundacji 3 Maliny. Uzyskanie grantu, wymaga wprowadzenia wkładu własnego w wysokości 10%, który mogą otrzymać poprzez finansowanie społecznościowe. Z tego powodu, dziewczyny z fundacji ruszyły ze spotem reklamującym ich działania, który można zobaczyć na oficjalnej stronie fundacji.
Podczas malinowego szycia, poznamy wielu nowych ludzi i ich historie, zjemy ciasto w miłym towarzystwie i zrobimy coś naprawdę dobrego. Nie trzeba umieć szyć, żeby pomóc w przygotowaniu poduszek i torebek. Bardziej zaawansowani szyją na maszynach, pozostali mogą prasować, wycinać materiały, wypełniać poduszki lub je zszywać. We wszystkim pomogą instruktorki. Jeśli chcesz okazać swoje wsparcie, to śmiało. Liczą się każde dłonie do pomocy!

Zapraszamy również do zajrzenia:
Pracownia „Koty na płoty” https://www.facebook.com/KotyNaPloty/
Fundacja „3 maliny” https://www.facebook.com/3maliny/
Projekt „Serca od serca” https://www.facebook.com/projektserceodserca/

Autorka: Laura Artwińska

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here