„Rodzina 500+” – zmiany od 1 lipca

0
1026

Pewnie nie jedną mamę i nie jednego tatę zainteresują nowości w świadczeniach dla rodzin. Od 1 lipca następuje spora zmiana w programie „Rodzina 500+”. Ustawy często brzmią skomplikowanie, więc postaramy się przekazać kluczowe informacje w przejrzysty sposób.

Najistotniejszą zmianą jest to, że świadczenie 500+ przysługuje wszystkim dzieciom, do 18 roku życia, pierwszemu i jedynemu dziecku także. Dodatkowo, dobrą wiadomością jest fakt, iż zniesiono kryterium dochodowe (zgodnie z ustawą z dn. 26 kwietnia 2019r. Art.1. pkt 4 b). Co za tym idzie, mniej dokumentów do wypełniania, mniej stresu i automatyczne przyznanie świadczenia.

500+ wesprze wiele rodzin, pamiętajmy jednak, aby mądrze to wykorzystać. Dodatkowe finanse świetnie będą wspierały rozwój naszych dzieci, ale niech nie oznacza to zasypywanie kalendarza nowymi kursami, dodatkowymi zajęciami. Zróbmy to z głową. Taki dodatkowy „grosz” może być też świetnym pomysłem i możliwością na spędzenie aktywnego czasu rodzinnego, na który wiele z nas nie może sobie w chwili obecnej pozwolić.

 

Przy programie „Rodzina 500+” warto pamiętać o kilku kluczowych datach.

Od 1 lipca 2019– możliwość składania wniosków online za pośrednictwem portalu Emp@tia oraz portal PUE ZUS lub za pośrednictwem niektórych banków, które również dają tę możliwość. Wypłata pieniędzy nastąpi do 31 października 2019 (z wyrównaniem od lipca).

Od 1 sierpnia 2019– możliwość składania wniosków metodą tradycyjną, czyli w odpowiednim urzędzie (np. MOPS lub GOPS). Wypłata pieniędzy nastąpi do 31 października 2019 (z wyrównaniem od lipca).

Od 1 lipca 2019 do 30 września 2019, możliwość złożenia wniosku na dziecko, na które obecnie nie jest pobierane świadczenie z gwarancją wyrównania świadczenia od lipca br.

Wnioski można oczywiście składać po 30 września 2019. Należy jednak pamiętać, że świadczenie 500+ nie zostanie wypłacone z wyrównaniem od miesiąca lipca, lecz od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Pamiętajmy o wniosku, nawet jeśli już pobieramy świadczenia na drugie i kolejne dziecko. Wszystkie te wnioski muszą być prawidłowo złożone, na szczęście bez dokumentów o dochodach. Rekompensatą tego „zamieszania” jest to, że wniosku nie będzie trzeba składać ponownie w przyszłym roku. Na podstawie dokumentów składanych od 1 lipca 2019 r., świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że w 2020 r. nie trzeba będzie składać kolejnych wniosków – dopiero jeżeli będziemy ubiegać się o świadczenie na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., trzeba będzie, od lutego 2021 r., złożyć kolejny wniosek.

 

Inne ważne informacje:

– przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500+” w postaci dodatku przysługuje rodzicom, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka oraz dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,

– świadczenie przysługuje dzieciom do 18 roku życia,

– wprowadzenie szczególnego, 3-miesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym okresie upoważnia do przyznania świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka,

– wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku,

– wprowadzenie przepisów proceduralnych regulujących sposób postępowania w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się/otrzymującej świadczenie wychowawcze,

– automatyczne przyznanie świadczenia, w związku z likwidacją kryterium dochodowego.

 

Warto także pamiętać:

Dodatkowo rodzicom dzieciaczków uczących się może pomóc w szykowaniu wyprawki szkolnej wsparcie w wysokości 300 zł, czyli świadczenia „Dobry Start”.

Miejsca składania wniosków „papierowych” m.in.:
Gdynia – Urząd Miasta, ul. 10 lutego 24 (sala 206, II piętro)
Gdańsk – Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. 3 Maja 9
Sopot – MOPS, Al. Niepodległości 876

 

Źródła:
strefabiznesu.pl
Obywatel.gov.pl
USTAWA z dnia 26 kwietnia 2019 r.
USTAWA z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here