Mama karmiąca a praca

0
562

Jeżeli zdecydowałaś się na powrót do pracy tuż po urlopie macierzyńskim, a nadal karmisz dziecko piersią, wiedz, że ustawodawca przewidział z tego powodu dla Ciebie wyjątkowe uprawnienie.

Z przyczyn oczywistych uregulowana w art. 187 Kodeksu pracy „przerwa na karmienie” skierowana jest wyłącznie do pracownic, które w sposób naturalny w dalszym ciągu karmią swoje dziecko. Tym samym, z kręgu osób uprzywilejowanych wyłączone zostały mamy, które z różnych przyczyn nie karmią piersią.

Przywołany powyżej przepis przewiduje, że karmiącej mamie przysługują dwie przerwy, które wliczane są do czasu pracy. Jeśli karmi jedno dziecko wynoszą one po pół godziny, natomiast w przypadku dwójki maluszków i większej liczby trwają one po 45 minut każda. Zaznaczyć jednak tu należy, że jeżeli pracujesz maksymalnie 4 godziny dziennie – nie jesteś uprawniona do skorzystania z takiej przerwy. Natomiast jeśli pracujesz do 6 godzin dziennie, możesz skorzystać tylko z jednej przerwy w opisanym powyżej wymiarze czasu.

Aby uzyskać od pracodawcy przerwę na karmienie piersią musisz wystąpić do niego ze stosownym wnioskiem. Jeżeli z przyczyn typu odległość od domu do miejsca pracy albo charakteru Twojej pracy nie byłoby dla Ciebie korzystnym, aby dojeżdżać do Twojego dziecka dwa razy dziennie w czasie pracy, możesz zawnioskować do pracodawcy o udzielenie Ci łącznej przerwy. Rozwiązanie to wydaje się zdecydowanie bardziej praktyczne, ponieważ nie wybija Cię z rytmu pracy ani nie powoduje niedogodności w zakresie czasu straconego na przemieszczanie się z jednego do drugiego miejsca. Korzystając z łącznej przerwy mogłabyś na przykład rozpocząć dzień pracy o godzinę później albo zakończyć go o godzinę wcześniej. Jednakże decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do Ciebie.

Możliwość korzystania z przerwy na karmienie piersią nie została w żaden sposób czasowo ograniczona, co oznacza, że jeżeli potrzeby Twojego dziecka wymagają, abyś karmiła je naturalnie przez pierwsze dwa lata jego życia, a nawet dłużej – jesteś do tego w pełni uprawniona. Może się jednak zdarzyć, iż pracodawca będzie chciał zweryfikować, czy udzielone Ci przerwy w pracy związane są z dalszym karmieniem piersią dziecka. Przysługuje mu prawo zażądania od Ciebie stosownego zaświadczenia lekarskiego. Uzyskuje się je zwykle od lekarza rodzinnego albo pediatry.

Podsumowując, pamiętaj, że jesteś w pełni uprawniona do korzystania z przerw na karmienie piersią, jeżeli nadal karmisz swoje dziecko naturalnie. Za przerwy wykorzystane w powyżej opisanym zakresie przysługuje Ci pełne wynagrodzenie, odpowiadające temu, które uzyskujesz zgodnie z umową o pracę. Dodatkowo wiedz, że żaden przepis nie określa, jak długo z takiego uprawnienia możesz korzystać – jest to wyłącznie uwarunkowane potrzebami Twojego dziecka.

Jeżeli miałabyś jakiekolwiek pytania w zakresie przerw na karmienie dziecka, skontaktuj się z nami poprzez stronę www.abiuris.pl – zespół naszych specjalistów z pewnością pomoże Ci odnaleźć właściwą odpowiedź.


Autorka: Magdalena Puławska – aplikantka radcowska od 2017 roku, aktywna zawodowo od 2015 roku. Współpracuje z Kancelarią Prawną ABiuris Sp. z o.o. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorców, m.in. z zakresu prawa pracy.

Kancelaria ABiuris to połączenie prawa i księgowości w jednym miejscu, co oznacza najbardziej kompleksową obsługę przedsiębiorcy i spójne działania. Świadczymy też kompleksową pomoc prawną dla osób fizycznych. Oprócz tego znajdziesz u nas sprawdzonych specjalistów z wielu innych dziedzin (m.in. architektów, geodetów, doradców finansowych, doradców podatkowych, pośredników nieruchomości i rzeczoznawców majątkowych).

Kancelaria ABiuris
ul. Toruńska 18C/E, 80-747 Gdańsk
www.abiuris.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here