ZUS we własnej firmie – składki w 2019 roku

0
397

Planujesz założenie własnej firmy, ale przeraża Cię perspektywa samodzielnego opłacania składek emerytalnych i zdrowotnych? Niepotrzebnie – dla nowych przedsiębiorców przewidziano ulgi, które pozwalają im płacić niższe składki. Masz przynajmniej 2,5 roku, jak nie więcej, opłacania preferencyjnego ZUS-u, w trakcie których możesz rozkręcić firmę i wypracować stabilne przychody, które pozwolą ci bez przeszkód opłacać pełen wymiar składek. Prześledźmy, jak wygląda opłacanie składek ZUS we własnej firmie.

Działalność nierejestrowana

Warto wiedzieć, że gdy generuje się małe przychody, wcale nie jest konieczne zakładanie firmy i opłacanie składek. Jeśli dorabiasz sobie do pensji, wykonując np. drobne przedmioty DIY albo wychowujesz dziecko, a działalność traktujesz troszkę hobbystycznie, twoje przychody są niewielkie, to nie rejestruj firmy. Warunkiem jest nieprzekraczanie w miesiącu limitu przychodów równego 50 procent minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku minimalna płaca będzie wynosić 2250 złotych brutto, zatem nierejestrowaną działalność można prowadzić do limitu przychodów 1125 złotych miesięcznie. Przy nierejestrowanej działalności, nie trzeba opłacać żadnych składek ZUS.

Pierwsze pół roku działalności

Jeśli planujesz działalność na serio i twoje przychody będą wymagały już rejestracji, to przez pierwsze pół roku obowiązuje cię ulga na start. Ulga na start oznacza, że przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia firmy wymagane jest opłacanie jedynie składki zdrowotnej. W 2018 roku wynosiła ona 319,94 złotych. Wysokość składki na nowy rok będzie znana w styczniu 2019 – można się spodziewać podwyżki na poziomie około 20 złotych, bo zazwyczaj rok rocznie o tyle składka wzrasta. Nie jest konieczne opłacanie składek emerytalnych.

Mały ZUS

Po pół roku ulgi na start, przedsiębiorca ma prawo do tzw. małego ZUS-u. W dalszym ciągu opłaca składkę zdrowotną – na tym samym poziomie, bo jest to składka niezmienna, ale do tego dochodzą składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Składki te są obliczane wedle bazy stanowiącej 30 procent minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku baza wynosiła 630 zł, ale w 2019 roku będzie to już 675 złotych. Tym samym, w następnym roku składki małego ZUS będą wynosić:

  • Składka emerytalna: 131,76 złotych
  • Składka rentowa: 54 złote
  • Składka chorobowa: 16,54 złote
  • Składka wypadkowa: 11,27 złotych

Łącznie daje to 213,57 złotych. Niższe składki można opłacać przez dwa lata od końca korzystania z ulgi na start.

Preferencyjny ZUS

Od 2019 roku życiu wejdą przepisy wprowadzające preferencyjny, proporcjonalny ZUS. Jeśli przedsiębiorca nie przekroczył w 2018 roku progu rocznych przychodów wynoszącego 30-krotność minimalnej płacy za rok 2019, to nie będzie musiał opłacać pełnego wymiaru składek. W 2019 roku ten próg wyniesie 63 tysiące złotych. Przedsiębiorcy, którzy już nie korzystają z małego ZUS-u, ale mieli przychody za poprzedni rok niższe od ustalonego progu, będą samodzielnie wyliczać składkę emerytalne. Jej wartość będzie oscylować między małym ZUS-em a ZUS-em w pełnym wymiarze. Im wyższe przychody, tym wyższe będą składki. Zdrowotna składka jest bez zmian, natomiast emerytalna będzie samodzielnie obliczana przez przedsiębiorcę. Jak to zrobić? Aby wyliczyć bazę do składek, trzeba wziąć roczny przychód z poprzedniego roku, podzielić na liczbę dni kalendarzowych, w czasie których prowadziło się firmę i pomnożyć razy 30. Tę wartość należy pomnożyć przez specjalny współczynnik, ustalany corocznie przez ZUS. W 2019 roku wyniesie on 0,51. Z proporcjonalnego do przychodu ZUS-u będzie można korzystać przez 3 lata w każdym okresie 5-letnim, o ile będą ku temu podstawy. Zatem jeśli przedsiębiorca będzie się kwalifikował do niższego ZUS przez 3 lata z rzędu, to potem będzie musiał przez 2 lata płacić pełny ZUS – nawet jeśli nie przekroczy limitu przychodów.

Pełen wymiar składek

Gdy nie łapiesz się już na ulgę na start, mały ZUS ani proporcjonalny ZUS, to zostaje ci opłata pełnego wymiaru składek. Zdrowotna składka jest taka sama jak we wszystkich innych powyższych sytuacjach. Składki emerytalne i pokrewne im są obliczane na podstawie bazy wynoszącej 60% przeciętnego wynagrodzenia. W 2019 roku będą one wynosić:

  • Składka emerytalna: 558,08 złotych
  • Składka rentowa: 228,72 złotych
  • Składka chorobowa: 70,05 złotych
  • Składka wypadkowa: 47,75 złotych
  • Składka na Fundusz Pracy: 70,05 złotych.

Łącznie wynosić będą one 974,65 złotych, o 65,89 złotych więcej niż w roku 2018.

Autorka: Urszula Poszumska – dziennikarka, copywriterka i tłumaczka języka angielskiego. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu i finanse w Gdańsku. Pracowała kilka lat w agencji Reutera. Jest kociarą, ma trójkolorową kotkę, która wabi się Coma. Uwielbia muzykę rockową i nałogowo jeździ na koncerty. Nie może żyć bez książek i makaronu pod każdą postacią. Od ponad 8 lat mieszka w Gdyni i uważa, że znalazła tu swoje miejsce na ziemi. Obecnie prowadzi autorską firmę Słówskładanie (http://slowskladanie.pl/ i www.facebook.com/slowskladanie/)

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here